شنبه 3 مرداد‌ماه سال 1388

مطلب جالبی را تحت عنوان اشتباهات مرگبار در دنیای پزشکی میخواندم.فکر میکنم خواندن این مطالب برای شما هم جالب و آموزنده باشد.

                                                                                       با تشکر از سایت ترجمان وباشتباه جبران ناپذیر یک کلینیک باروری !

زمانی که نانسی اندروز از کوماک نیویورک، پس از دوره ای درمانی در یک کلینیک باروری در نیویورک باردار شد، او و همسرش انتظار داشتند که فرزندی زیبا شبیه به خود به جمع خانواده اضافه شود. ولی آنچه تصورش را هم نمی کردند، این بود که بچه ای با پوست بسیار تیره وارد جمع خانواده شان شود! آزمایشات DNA نشان دادند که پزشکان آن کلینیک، در حین آزمایشات خود دچار اشتباه فاحشی شده اند و از این رو، نانسی از مردی ناشناس بچه دار شده بود، نه از همسر خودش! از زمانی که جسیکا در 19 اکتبر 2004 بدنیا آمده است، این زوج او را مانند فرزند خود در جمع خانواده شان پذیرفته اند، ولی از صاحب آن کلینیک شکایت کرده اند و نیز مسئول آزمایشگاه  که ظاهراً نمونه ها را اشتباه با هم ترکیب کرده بود.
 • 100105eshtebah2.jpgاشباه وحشتناک در پیوند قلب و ریه!
  جسیکا سانتیلان هفده ساله، دو هفته پس از دریافت قلب و ریه از بیماری که گروه خونش با گروه خون او سازگار نبود، جان خود را از دست داد. علت مرگ او، که پزشکان مرکز پزشکی دانشگاهی دوک قبل از انجام عمل جراحی پیوند عضو، سازگاری گروه خون آن دو را کنترل نکردند. تنها چند دقیقه پس از آن عمل جراحی مرگبار، جسیکا دچار صدمه مغزی و عوارض ناشی از آن شد و قدم به ورطه مرگ گذاشت.

  جسیکا که یک مهاجر مکزیکی بود، از سال قبل برای آغاز درمانهای پزشکی روی مشکلات قلبی خطرناک خود به ایالت متحده آمریکا آمده بود. با این حال، عمل جراحی پیوند قلب و ریه ای که جراحان دورهام بر این امید بودند که مشکل جسیکا را برطرف کنند، او را در معرض خطر بزرگی قرار داد، زیرا گروه خونی او A بود، در حالی که گروه خونی فرد اهدا کننده O.

  این اشتباه وحشتناک باعث شد که جسیکا در وضعیت اغمای مطلق فرو رفته و مدت کوتاهی پس از تلاش پزشکان برای جابجا کردن اعضای پیوندی، جان خود را از دست بدهد. مسئولان بیمارستان، خطای پزشکان و عدم کنترل به موقع گروه خون بیماران را پذیرفت. بر اساس گزارشات، بیمارستان با خانواده جسیکا، به طور پنهانی به توافقاتی دست یافت و از این رو هیچ کس این پرونده جنجال انگیز را افشا نکرد.
 • 125705eshtebah3.jpgیادگاری سی و سه سانتی متری!
  دونالد چرچ چهل و نه ساله، ماه ژوئن 2000، قدم به مرکز پزشکی واشنگتن در سیاتل گذاشت، از وجود غده ای در شکم خود رنج می برد. زمانی که او از مرکز پزشکی خارج شد، غده از شکمش خارج شده بود، ولی یک میله فلزی به جای آن در شکمش قرار گرفته بود. پس از آن پزشکان به اشتباه خود اعتراف کردند و گفتند میله ای سی و سه سانتی متری را در شکم او جا گذاشته اند. اگر چه، این اولین اشتباه در این مرکز پزشکی نبود، زیرا بین سالهای 1997 تا 2000 چهار مورد اشتباه مشابه در این مرکز پزشکی گزارش شده بود. خوشبختانه، جراحان موفق شدند مدت کوتاهی پس از آن اشتباه فاحش، آن یادگاری سی و سه سانتی متری ر از شکم چرچ خارج کنند. با این حال او مجبور شد عوارض ناشی از این اشتباه را برای مدتی تحمل کند. مسئولان بیمارستان 97000 دلار غرامت به آقای چرچ پرداخت کردند.
 • 100205eshtebah4.jpgعمل جراحی باز قلب روی بیماری اشتباهی!
  جوان موریس (یک نام مستعار) زنی شصت و هفت ساله است که برای آنژیو گرافی در بیمارستانی آموزشی بستری شد. پس از آنژیو گرافی، به جای اینکه او را به اتاق خودش بفرستند، به طبقه دیگری منتقل کردند. او باید روز بعد از بیمارستان مرخص می شد، ولی صبح روز بعد، تحت یک عمل جراحی باز قلب قرار گرفت و یک ساعت در اتاق عمل بود. جراحان روی او یک عمل جراحی خطرناک را انجام دادند که خطر خونریزی شدید، عفونت، حمله و سکته قلبی را بدنبال داشت. همان زمان بود که صدای زنگ تلفن بلند شد و پزشکی از بخشی دیگر پرسید: «با بیمار من چه می کنید؟» او نیازی به عمل جراحی قلب نداشت، چون قلبش کاملاً سالم بود! همان موقع، پرونده بیمار تحت بررسی قرار گرفت و اشتباه وحشتناک پزشکان آن بیمارستان مشخص شد. بلافاصله عمل متوقف شد و بیمار به اتاقش بر گردانده شد تا به وضعیت سابق خود باز گردد.
 • 125805eshtebah5.jpgعمل جراحی اشتباه بر روی مغز، برای سومین مرتبه در یک سال!
  پزشکان بیمارستان رودآیلند برای سومین بار ظرف یک سال، یک عمل جراحی اشتباه را بر روی سر یک بیمار انجام دادند. جدیدترین مورد در 23 نوامبر 2007 شکل گرفت که طی آن، یک زن هشتاد و دو ساله نیاز به عمل جراحی داشت تا خونریزی بین مغز و کاسه سرش متوقف گردد. یک جراح مغز و اعصاب در آن بیمارستان، عمل جراحی را از طریق باز کردن سمت راست سر آن زن آغاز کرد، در حالی که سی تی اسکن نشان داده بود که خونریزی در سمت چپ سر زن جریان داشت. گفته می شود که پزشکان خیلی زود متوجه اشتباه خود شدند، سوراخ اولیه را بستند و جراحی را روی سمت چپ سر زن ادامه دادند. در فوریه گذشته، بار دیگر مشابه چنین اشتباهی در همان بیمارستان رخ داد. این مرتبه، پزشک دیگری، عمل جراحی را روی سمت سالم سر بیمار انجام داد و اوت گذشته، مردی هشتاد و شش ساله سه هفته پس از آنکه پزشکی در بیمارستان رودآیلند به اشتباه روی سمت سالم او عمل جراحی انجام داد، جان خود را از دست داد.
 • 125905eshtebah6.jpgجراح خطاکار!
  یک جراح فلوریدایی در تامیا، طی یک عمل جراحی اشتباه، بدترین خطای پزشکی را رقم زد. او طی این عمل جراحی، به اشتباه پای سالم بیمارش را  که ویلی کینگ 52 ساله بود، در فوریه 1995 قطع کرد. پس از آن مشخص شد که یک سری اشتباه قبل از عمل جراحی به قطع شدن پای سالم آقای کینگ منجر شده بود. زمانی که گروه جراحان در وسط عمل جراحی، متوجه اشتباه خود شدند، دیگر دیر شده و پای سالم کینگ قطع شده بود. در نتیجه این اشتباه، پروانه پزشکی جراح اصلی گروه به مدت 6 ماه به حالت تعلیق در آمد و به پرداخت ده هزار دلار جریمه نقدی محکوم شد. همچنین بیمارستان 900 هزار دلار به عنوان خسارت به کینگ پرداخت کرد و پس از آن، نیز جراح 250 هزار دلار به کینگ پرداخت.
 • 125905eshtebah7.jpgکلیه سالم به اشتباه از بدن بیمارخارج شد!
  بیماری در بیمارستان نیکولت پارک واقع در مینسوتا بستری شد تا پزشکان طی عمل جراحی، یکی از کلیه های او را از بدنش خارج کنند که تصور می شد در آن غده ای بدخیم و سرطانی وجود داشته باشد. ولی جراحان  در حین عمل جراحی، کلیه سالم بیمار را از بدنش خارج کردند. این اشتباه زمانی برملا شد که روز بعد، مسئول آسیب شناسی بیمارستان کلیه خارج شده را تحت آزمایش قرار داد و در کمال تعجب، هیچ غده ای در آن پیدا نکرد، کلیه سرطانی دست نخورده در بدن بیمار باقی ماند. به دلایل شخصی و به درخواست خانواده  بیمار، هیچ جزئیاتی در مورد نام و هویت بیمار افشا نشد.
 • 130005eshtebah8.jpgعمل جراحی بدون بی هوشی به خودکشی منجر شد!
  خانواده مردی از غرب ویرجینیا، مدعی هستند که عدم تزریق ماده بیهوشی در حین یک عمل جراحی باعث شد که بیمار در حین عمل، همه اعمال دردناک جراحی را حس کند و همین ضربه روحی باعث شد که او دوهفته پس از عمل مرتکب خودکشی شود. شرمان سایز مور در 19 ژانویه 2006 برای عمل جراحی در ناحیه شکمش در بیمارستان دولتی رالیف در بکلی بستری شد. ولی ظاهراً حین عمل جراحی، پدیده ای موسوم به هوشیاری موضعی- وضعیتی که طی آن، بیمار تحت عمل، درد را حس می کند، عذاب می کشد و فشارهای شدیدی را متحمل می شود، ولی قادر نیست تکان بخورد یا حرف بزند-را تجربه کرد. گفته می شود که متخصص بی هوشی به اندازه ای دارو به بیمار تزریق کرد که فقط برای بی حس کردن او کافی بود ونتوانست بیهوشی کامل ایجاد کند. از این رو، بیمار که به حالت بیهوشی کامل فرو نرفته بود، 16 دقیقه پس از آغاز عمل جراحی، متوجه اولین برشی شد که روی شکمش انجام شد. خانواده بیمار می گویند که سایزمور 73 ساله به علت شوک ناشی از هوشیار بودن در طول عمل جراحی، دو هفته بعد مرتکب خودکشی شد.
 • 130005eshtebah9.jpgعمل جراحی اشتباه بای پس!
  دانا کاروی، کمدین معروف، دو ماه پس از عمل جراحی بای پس دو گانه که برای حفظ جانش ضروری به نظر می رسید، در جریان خبری وحشتناک و تکان دهنده قرار گرفت.

  جراح قلب، شریانی سالم را بای پس کرده بود. بنابراین عمل جراحی اضطراری دیگری روی او صورت گرفته شد تا انسدادی را برطرف کند که برای کمدین 45 ساله و پدر دو کودک خردسال خطر مرگ را بدنبال داشت. جراح قلب در پاسخ به شکایت 7/5 میلیون دلاری کاروی بر علیه خود، مدعی شد که این اشتباه به این دلیل از وی سر زده که شریان اصلی کاروی به نحوی غیر عادی در قلب او قرار گرفته بود. ولی کاروی نظر دیگری دارد: «مانند این است که کلیه سالم مرا از بدنم خارج کرده باشند. این یک اشتباه وحشتناک است!»